Wiele dzieci i młodzieży siedzi zbyt długo w spoczynku.

Mniej niż połowa 15-letnich dziewcząt spełnia zalecenie godzinnej aktywności fizycznej dziennie, a 9-latki są mniej aktywne niż siedem lat temu. Pokazuje to nowe dane z badania UngKan.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) postawiła sobie za cel, aby młodzi ludzie byli bardziej aktywni – między innymi, aby zapobiegać różnym chorobom. Ale nowe dane z badania UngKan pokazują, że cele nie zostały osiągnięte.

W badaniu UngKan zmierzono i przetestowano ponad 9 000 dzieci i młodzieży: wszyscy uczestnicy spędzili tydzień z miernikiem aktywności oraz zmierzono siłę i wytrzymałość mięśni. Ten sam rodzaj ankiety przeprowadzono w 2005, 2011 i 2018 r.

Mniej ruchu

Wyniki pokazują, że cele zwiększonej aktywności wśród dzieci i młodzieży nie zostały osiągnięte. Według badań, 9-latek porusza się mniej niż w poprzednich pomiarach 7 i 13 lat temu. Władze zalecają dzieciom i młodzieży wykonywanie umiarkowanej lub ciężkiej aktywności fizycznej przez co najmniej godzinę dziennie. Wyniki badania pokazują, że tylko 40 procent dziewcząt w wieku 15 lat spełnia to.

Wśród chłopców w wieku sześciu lat wielu spełnia to zalecenie: 94 procent jest aktywnych fizycznie przez godzinę lub dłużej dziennie. Wyniki pokazują również, że to młodzi chłopcy są w najlepszej formie fizycznej. Ale kiedy chłopcy kończą 9 lat – aktywność spadła w porównaniu z poprzednimi latami. Niepokojące jest to, że młodzi ludzie stają się mniej aktywni z wiekiem. To samo można było zauważyć w 2005 i 2011 rok

Co się dzieje?

Badacze ankiety mówią nam, co trzeba zrobić, aby osiągnąć cele: „Jeśli młodzi ludzie zwiększą aktywność „umiarkowaną do trudnej ” o 10 minut dziennie, 95 procent 6-letnich chłopców osiągnie cele WHO. codziennie, aby osiągnąć cel 1-godzinny ”. Dzieci powinny być aktywne fizycznie. Jest to ważne dla normalnego rozwoju, wzrostu i zdrowia.