„Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata” – tym wezwaniem bp Kazimierz Górny przywitał krzyż Światowych Dni Młodzieży, który 1 czerwca br., razem z i ikoną Matki Bożej „Salus Populi Romani”, rozpoczął peregrynację po diecezji rzeszowskiej. Na powitalne nabożeństwo na rzeszowskim Rynku przybyli głównie gimnazjaliści rzeszowskich szkół. Napięty program peregrynacji zakończy się 11 czerwca.

asymbole-15

Punktualnie o godz. 10.00 specjalny samochód z napisem „Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży” wjechał na rzeszowski Rynek (w programie peregrynacji znajduje się wiele miejsc, które na co dzień nie kojarzą się z sacrum, aby znak zbawienia został ukazany we wszystkich miejscach przebywania i działalności człowieka). W powitaniu symboli uczestniczyli głównie gimnazjaliści z rzeszowskich szkół. Dominowały biało-granatowe stroje uczniów gimnazjum sióstr prezentek z Rzeszowa. W imieniu diecezji symbole przywitał bp Kazimierz Górny – pierwszy ordynariusz diecezji rzeszowskiej razem z ks. Janem Szczupakiem – proboszczem parafii farnej w Rzeszowie oraz ks. Pawłem Tomoniem – zastępcą diecezjalnego koordynatora ŚDM. Władze Rzeszowa reprezentowali: zastępca prezydenta Rzeszowa – Stanisław Sienko oraz pełnomocnik Prezydenta Miasta Rzeszowa ds. oświaty, opieki społecznej i osób niepełnosprawnych – Henryk Wolicki.

asymbole-16

Po wniesieniu symboli na scenę na odbyło się krótkie nabożeństwo. Biskup zaintonował werset „Oto drzewo krzyża, na którym zawisło zbawienie świata” oraz wezwanie „Kłaniamy Ci się Panie Jezu Chryste i błogosławimy Tobie”. Było słowo Boże, modlitwy i śpiewy – wśród pieśni oficjalny hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”.

asymbole-25

Po przemówieniach zebrani udali się z symbolami w kierunku kościoła farnego w Rzeszowie. Po drodze zatrzymali się przy dwóch modlitewnych stacjach: w miejscu wlotu ul. Grunwaldzkiej do ul. Kościuszki i na początku ulicy 3 Maja. Mszy św. w kościele farnym przewodniczył bp Kazimierz Górny. W koncelebrze uczestniczyło dziesięciu kapłanów. W homilii bp Górny zwrócił uwagę na związek narodu Polskiego z krzyżem. Związek ten, począwszy od chrztu Polski w 966 r., był podtrzymywany i umacniany przez naszych przodków, a teraz jest wyzwaniem i zadaniem współczesnych Polaków. Po Mszy św. młodzież przez blisko godzinę adorowała krzyż i ikonę.

asymbole-30

O godz. 14.00 symbole zostały przewiezione do Szpitala Wojewódzkiego nr 2 w Rzeszowie, a następnie do Regionalnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Edukacyjnego dla dzieci i Młodzieży im. św. Jana Pawła II oraz do Zakładu Karnego przy ul. Załęskiej. Ostatnim etapem pierwszego dnia peregrynacji w Rzeszowie była parafia św. J. Pelczara w Rzeszowie. Do 6 czerwca symbole będą nawiedzać różne miejsca w Rzeszowie. Od 7 do 10 czerwca odwiedzą większe ośrodki duszpasterskie w północnej i południowej części diecezji. 11 czerwca krzyż i ikona znów wrócą do Rzeszowa, gdzie w katedrze odbędzie się ich pożegnanie. Z Rzeszowa symbole zostaną przewiezione na Krajowy Kongres Misyjny do Warszawy, a następnie będą peregrynować po diecezji ełckiej.

IMG_3975

Krzyż ŚDM został przekazany młodzieży w 1984 r. przez Jana Pawła II, który skierował do nich słowa: „Ponieście go na cały świat, jako znak miłości, którą Pan Jezus umiłował ludzkość i głoście wszystkim, że tylko w Chrystusie umarłym i zmartwychwstałym jest ratunek i odkupienie”. Od tego momentu nazywany jest „Krzyżem Światowych Dni Młodzieży” lub inaczej „Krzyżem Młodych”. Od 2003 r. razem z „Krzyżem Młodych” wędruje ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”. (tn)

asymbole-36

 

asymbole-18 asymbole-22 asymbole-24 asymbole-26 asymbole-29 asymbole-31 asymbole-37 asymbole-39 asymbole-40 asymbole-42 asymbole-44 asymbole-45 asymbole-47

Zdjęcia – tn

źródło: http://www.diecezja.rzeszow.pl/2015/06/z-rzeszowskiego-rynku-w-swiat-peregrynacja-symboli-sdm/