Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, stanie się ich wielkim patronem. We wspólnocie świętych będzie dla młodzieży świata nadal ojcem i przyjacielem – powiedział Franciszek na placu św. Piotra w krótkim przesłaniu podczas ceremonii przekazania znaków ŚDM.

 

Grupa Brazylijczyków wręczyła krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikonę Matki Bożej „Salus Populi Romani” swoim kolegom z Polski. Od 29 lat Niedziela Palmowa jest obchodzona jako Światowy Dzień Młodzieży – w 2016 r. odbędzie się on w Krakowie. W tym roku obchody przebiegają na szczeblu diecezjalnym pod hasłem „Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie”.

Na zakończenie Mszy świętej Niedzieli Palmowej papież pozdrowił 250 delegatów – biskupów, kapłanów, zakonników i świeckich – którzy uczestniczyli w spotkaniu poświęconym Światowym Dniom Młodzieży, organizowanym przez Papieską Radę ds. Świeckich. – W ten sposób zaczyna się proces przygotowania do kolejnego spotkania światowego, które odbędzie się w lipcu 2016 roku w Krakowie pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” – powiedział papież.

Zwracając się do młodych Brazylijczyków i Polaków Ojciec Święty przypomniał, że przekazanie krzyża młodzieży miało miejsce trzydzieści lat temu, a dokonał tego błogosławiony Jan Paweł II i „prosił ich, aby zanieśli go na cały świat, jako znak miłości Pana Jezusa do ludzkości”.

Franciszek nawiązał do uroczystości kanonizacji bł. Jana Pawła II i Jana XXIII, która odbędzie się 27 kwietnia w Watykanie. – Jan Paweł II, który był inicjatorem Światowych Dni Młodzieży, stanie się ich wielkim patronem. We wspólnocie świętych będzie dla młodzieży świata nadal ojcem i przyjacielem – zaznaczył Ojciec Święty.

Franciszek wezwał do modlitwy: – Prośmy Pana, aby krzyż wraz z ikoną Maryi, „Salus Populi Romani” był znakiem nadziei dla wszystkich, ukazując światu niezwyciężoną miłość Chrystusa.

Po przekazaniu znaków Światowych Dni Młodzieży papież pozdrowił wszystkich Rzymian i pielgrzymów a w szczególności delegacje Rio de Janeiro i Krakowa, którym przewodniczyli ich arcybiskupi, kardynałowie: Orani Joao Tempesta i Stanisław Dziwisz. Metropolicie krakowskiemu towarzyszył bp Damian Muskus, koordynator Komitetu Organizacyjnego ŚDM w Krakowie.

Franciszek ogłosił także, że 15 sierpnia w Daejeon podczas swojej pielgrzymki do Korei Południowej spotka się z młodymi Azji zgromadzonymi na wielkim spotkaniu kontynentalnym.

Na placu św. Piotra była obecna ponad 100-osobowa delegacja młodych z Polski. Każdą diecezję reprezentowały dwie osoby; nieco większa była delegacja z archidiecezji poznańskiej.

Już jutro rozpocznie się peregrynacja znaków ŚDM po Polsce. Najpierw krzyż i ikona nawiedzą archidiecezją poznańską. Od 4 maja peregrynować będą po diecezji kaliskiej. Następna będzie diecezja włocławska. Znaki zawitają także na Lednicę, do diecezji warszawsko-praskiej i siedleckiej. Od 29 czerwca do 13 grudnia krzyż i ikona wędrować będą po diecezjach krajów naszych sąsiadów: Białorusi, Litwie, Łotwie, Rosji, Ukrainie, Mołdawii, Rumunii, Węgrzech, Słowacji i Czechach.

Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani” powrócą do Polski 14 grudnia i peregrynować będą po kolejnych diecezjach począwszy od opolskiej. Znaki gościć będą w czasie IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie, który zaplanowano na 12-14 czerwca 2015 roku, jak również w czasie diecezjalnej pielgrzymki grekokatolików we wrześniu 2015 roku. Ostatnimi diecezjami na trasie peregrynacji będą: tarnowska oraz grecko-katolicka diecezja przemysko- warszawska. Krzyż i ikona trafią do Krakowa 20 maja 2016 roku.