W dniach 8- 10 maja 2015 r. w Lipinkach odbyły się rekolekcje dla kolejnej grupy wolontariuszy ŚDM rejonu jasielsko-gorlickiego. Czas ten był pełen rozważań nad słowem Bożym i refleksji nad rolą każdego z nas w Światowych Dniach Młodzieży.

Rekolekcje rozpoczęły się w piątek o godzinie 18.00 wspólną kolacją, po której ks. Arkadiusz Puzio przedstawił nam plan działania na najbliższy weekend. Następnie udaliśmy się na konferencję, na której każdy z nas się przedstawił. Postawiono przed nami pytanie; dlaczego zostałeś wolontariuszem? Być może dla niektórych był to pierwszy raz, kiedy dogłębnie się nad tym zastanawialiśmy.

IMG_1475

Ks. Arkadiusz podzielił nas na grupy mianując animatorów i przedstawił, jakie dyżury będziemy pełnili przez najbliższe dni. Wieczorem udaliśmy się do kościoła, aby adorować Pana Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie. Złączyliśmy się poprzez wspólny śpiew i kontemplację Słowa Bożego.

Sobotni dzień rozpoczęliśmy medytacją nad fragmentem Pisma Świętego. Ks. Arkadiusz przekazał nam w czasie rekolekcji bardzo ważną prawdę, że tylko życie w przyjaźni z Panem Jezusem i w Łasce Uświęcającej może zaowocować i przyczynić się do naszego zbawienia.

IMG_1462

Usłyszeliśmy, że medytacja nad Pismem Świętym jest niezwykłą formą modlitwy, ponieważ nawiązujemy wtedy dialog z Chrystusem, a otwartość na to, co chce nam przekazać poprzez Jego słowo przynosi owoc. „Kto ma uszy, niechaj słucha!” (Mt 13, 43).

Po obiedzie ks. Piotr Róż i inni organizatorzy ŚDM przybliżyli nam ideę tego wielkiego wydarzenia. Spoty promujące Dni Młodzieży zwróciły myśl ku wielkiemu zadaniu, jakie nas czeka. Zostaliśmy zasypani dużą ilością informacji, które wzbudziły wielką ekscytację i radość na nadchodzący czas. Obejrzeliśmy film, w którym o. Antonelo i o. Enrique zapraszają nas na Festiwal Wiary w Rzeszowie. Każde takie wydarzenie zjednoczy nas jeszcze bardziej i przygotuje do bycia wolontariuszem. Dostaliśmy również zadanie by przyprowadzić ze sobą pięć osób, przez co zgromadzonych będzie całe mnóstwo, a Słowo dotrze do większej ilości serc.

IMG_1463

Wysłuchaliśmy wszelkich informacji na temat kolejnego spotkania oraz peregrynacji Krzyża i Ikony Matki Bożej, które towarzyszą Światowym Dniom Młodzieży od samego początku. I my będziemy mogli modlić się przy nich oraz nieść je w ramiona innych ludzi.

Wieczór uwielbienia był cudownym zwieńczeniem sobotniego dnia. Serca każdego z nas pełne były radości, miłości i wdzięczności za wszystko, co nas spotyka. Ksiądz Tomasz Rusyn wprowadzał nas w stan uwielbienia, a grupa osób z rodzinnej parafii ks. Arkadiusza prowadziła nas w śpiewie chwalącym Pana Boga. Szczera spontaniczność i niepohamowana radość była świadkiem naszej wiary.

IMG_1508

Rekolekcje zostały zakończone niedzielną eucharystią, na którym wygłoszone zostało piękne kazanie o bezinteresownej miłości. Po Mszy Św. wręczono nam certyfikaty, które odebraliśmy z dumą, po czym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie, które będzie z nami jeszcze przez lata

Tekst: Natalia Świątkowska, Katarzyna Kozon

Foto.: Maciej Starzec