W dniach 7-8 listopada w krakowskich Łagiewnikach zorganizowano drugą edycję warsztatów medialnych dla wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. W spotkaniu wzięło udział ponad 70 osób z całej Polski. Mieli oni okazję spotkać się z profesjonalnymi  dziennikarzami i zaproszonymi gośćmi oraz podzielić się doświadczeniami ze swoich diecezji.

DSC_1902-1

Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się od spotkania z dziennikarzami radia RMF.fm. Uczyli oni w jaki sposób tworzyć skuteczne informacje radiowe. Podkreślali, że nie tylko w mediach katolickich, ale również w mediach świeckich trzeba umieć przekazywać informacje o ŚDM. Dlatego też każdy z uczestników warsztatów miał za zadanie zdać krótką wirtualną relację z przyszłorocznego spotkania w Krakowie.

 

DSC_1893

 

Część popołudniową prowadzili dziennikarze związani z telewizją TVN. Na przykładach filmików z YouTube wskazywali co jest w nich dobrze, a co źle. Jak tłumaczyli nie trzeba bowiem być profesjonalnym dziennikarzem, żeby robić ciekawe rzeczy. Każdy może być dziennikarzem, operatorem. Zadaniem młodzieży jest jedynie znaleźć w ŚDM coś, co jest atrakcyjne wizualnie. W części praktycznej wolontariusze musieli zmierzyć się z pytaniami reporterów TVN-u przed kamerą.

DSC_1982-1

Na zakończenie dnia odbyła się wspólna Eucharystia pod przewodnictwem ks. Grzegorza Suchodolskiego, Dyrektora Krajowego Biura  Organizacyjnego ŚDM. W homilii usłyszeliśmy, że uczymy się być dziennikarzami , ale uczymy się przede wszystkim dzielić się dobrą nowiną.

DSC_1930

Drugi dzień warsztatów rozpoczęła Msza Święta w kaplicy klasztornej Łagiewnickiego Sanktuarium. Po niej  uczestnicy wzięli udział w spotkaniu z koordynatorami Sekcji Social Media w Departamencie Komunikacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Podkreślali oni rolę nowoczesnych portali społecznościowych w kreowaniu wizerunku ŚDM. Uczyli  jak powinien wyglądać wzorcowy fanpage Dni w diecezjach i  co powinien zawierać. W kolejnej części młodzież miała okazję poznać życiorys św. Siostry Faustyny i historię Łagiewnik. Opowiedziała o tym Siostra Gaudia Skass ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

DSC_1976-1

Gościem specjalnym niedzielnej części był Marcin Mroczek. Znany aktor dał zgromadzonej młodzieży świadectwo własnego spotkania z Bogiem. Odpowiadał również na liczne pytania ze strony zgromadzonej młodzieży związane z pracą przed kamerami. Warsztaty zakończyło spotkanie z Brygidą Grysiak poświęcone jej najnowszej książce „Kochaj mnie do szaleństwa. Prawdziwa historia Jureczka”.

DSC_1957-1

Paweł Ciupak

Kamil Jarema