W dniach od 3 do 5 lutego w Drohiczynie odbywało się XIV Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, na które zaproszeni zostali przedstawiciele duszpasterstw młodzieży z wszystkich diecezji. Na spotkanie wyruszyli również przedstawiciele diecezji rzeszowskiej: ks. Krzysztof Golas, ks. Daniel Drozd, Bogusław Biały, Paweł Grodzki, Katarzyna Marciniec, Monika Ochałek i Marcel Rzemieniuk.

Spotkanie rozpoczęło się od wspólnych nieszporów. W piątkowy wieczór skupiono się głównie na powitaniu przybyłych gości, przedstawieniu delegacji i zaprezentowaniu programu Forum.

Sobotę rozpoczęliśmy skoro świt od wspólnej jutrzni. Po śniadaniu rozpoczęły się kolejne panele tematyczne zaplanowane na czas spotkania.

Ks. Joao Chagas, przewodniczący Sekcji Młodych watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich Rodziny i Życia, czuwającej nad organizacją kolejnych ŚD M wstępnie podsumował Światowe Dni Młodzieży, które odbywały się w lipcu w Krakowie. Podkreślił ważność modlitwy w przygotowaniu tak ogromnego przedsięwzięcia. Ks. Joao przekazał również, że Papieża wypełnia radość ze spotkania z młodym kościołem, Ojciec Święty był zachwycony nie tylko klimatem braterstwa młodych, ale też samą Polską. Informacje zwrotne, które napływają z różnych krajów zawierają wiele pochwał odnośnie organizacji, sposoby przyjęcia młodych z całego świata oraz animacji grup Lednickich. Nie zabrakło również świadectw płynących od młodych z różnych polskich diecezji, którzy opowiadali jakie owoce przyniosły Światowe Dni Młodzieży w ich diecezjach. Kolejnym gościem był ks. Maciej Będziński, który zachęcał do udziału w wolontariacie misyjnym, podkreślając, że „wolontariusz to radosny katol przepełniony miłością Boga i bliźniego”. Bp Marek Solaczyk opowiedział o rożnych formach komunikacji towarzyszących współczesnej młodzieży i o potrzebie korzystania z ich dobrodziejstw. Mieliśmy również okazję wysłuchać wystąpienia dotyczacego fundacji Youcat i wszelkich publikacji wydawanych przez wydawnictwo św. Pawła związanych ze znanym wszystkim Youcatem. Sobotnie popołudnie upłynęło na pracy w 5 grupach, które pochylały się nad tematami przygotowań do ŚDM w Panamie i przygotowania nowego programu formacyjnego dla młodych Polaków. Podczas spotkania nie zabrakło również wspólnej Eucharystii, po której wszyscy udali się na przygotowany przez gospodarzy wieczór Podlaski, gdzie mogliśmy spróbować regionalnych potraw i wspólnie uczesticzyć w kuligu.

W niedzielę tuż po porannej Eucharystii spotkaliśmy się z Enrique Zarakiem – ambasadorem Republiki Panamy w Polsce.

Zaproszenie do Panamy Enrique Zarak uzupełnił opowieścią o swoim kraju. Przybliżył nam historię Panamy, jej kulturę, położenie geograficzne i walory turystyczne. Po tym wprowadzeniu swoją wiedzą i spostrzeżeniami dotyczacymi miejsca organizacji najbliższych ŚDM dzielili się przedstawiciele KBO ŚDM, którzy niedawno odbyli podróż do tego niezwykłego kraju.  Już podczas spotkania diecezje podawały przybliżoną liczbę młodych, którzy wyjadą do Panamy, aby wspólnie obchodzić to wielkie święto młodego Kościoła.

Monika Ochałek
Fot. Bogusław Biały
al. Bartosz Ojdana – diec.drohiczyńska