Pod hasłem „Miejcie odwagę iść pod prąd!” wolontariusze z całego kraju spotkali się w sobotę trzeciego października w Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. W pielgrzymce wzięło udział ponad 500 osób z różnych części kraju. Swoich przedstawicieli miała również diecezja rzeszowska.

Wolontariusze już w środku nocy wyruszyli, aby na rano dotrzeć do celu pielgrzymki. Pociągiem z Rzeszowa , z przesiadką w Krakowie o świcie dojechali do Kalwarii.

026

Pielgrzymka rozpoczęła się o godzinie 9 przed Sanktuarium. Po przywitaniu odbyła się Droga Krzyżowa po kalwaryjskich ścieżkach, w której rozważania przygotowali wolontariusze ŚDM. Kolejnym punktem programu była konferencja ks. dra Damiana Wąska pt. „Miejcie odwagę iść pod prąd!”.

 

DSC_1468Punktem kulminacyjnym spotkania była wspólna Eucharystia o godzinie 12 pod przewodnictwem ks. bpa Damiana Muskusa, Koordynatora Generalnego KO ŚDM Kraków 2016. W homilii podkreślił on, że „ wolontariat to służba, która nie powinna być tylko skierowana na przyszłoroczne wydarzenia w Krakowie, ale na całe życie wszystkich młodych ludzi”. Na zakończenie młodzież odczytała Akt zawierzenia wolontariuszy ŚDM Matce Bożej i zaprosiła ją do Krakowa.

DSC_1427

Po Mszy Świętej pielgrzymi udali się na wspólny posiłek. Następnym etapem były warsztaty dla wolontariuszy: „Wolontariat PLUS: jak być skutecznym”,  „Praca w zespole” i „Poznaj swój styl działania”. Spotkanie zakończył wyjątkowy koncert O. Łukasza Buksy.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego cudownego spotkania u Kalwaryjskiej Pani. Pozdrawiamy wszystkich wolontariuszy ŚDM, których spotkaliśmy na swojej drodze, w szczególności z Sycowa, Kalisza, Gdańska i Warszawy.

Paweł Ciupak

Kamil Jarema