25 lipca br. w Parku Papieskim w Rzeszowie mieszkańcy diecezji rzeszowskiej pożegnali młodzież, która wyjechała do Krakowa na spotkanie z papieżem Franciszkiem w ramach Światowych Dni Młodzieży. W Mszy św. posłania uczestniczyło około cztery tysiące osób.

pos2pos3

Po łacinie i chińsku

Eucharystii przewodniczył biskup rzeszowski Jan Wątroba. Mszę św. koncelebrowali: bp Kazimierz Górny, bp Edward Białogłowski oraz biskupi z Filipin, Egiptu i Kanady oraz prawie 190 księży, a wśród nich kilkudziesięciu kapłanów towarzyszących młodzieży z blisko dwudziestu państw świata (formalnie w Dniach w Diecezji uczestniczyła młodzież z 18 państw świata plus Polacy; w sobotnim Festiwalu Młodych uczestniczyli przedstawiciele 23 państw). Na Mszy św. były obecne władze państwowe i samorządowe, m.in. Wojewoda Podkarpacki – Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Prezydent Rzeszowa – Tadeusz Ferenc i Starosta Rzeszowski – Józef Jodłowski. Poszczególne części Mszy św. były odprawiane w różnych językach. Modlitwę Eucharystyczną duchowni odmawiali w języku łacińskim. Homilię, którą wygłosił bp Jan Wątroba, bezpośrednio tłumaczono na język angielski i ukraiński (tłumaczyli: ks. Dariusz Misiołek i ks. Grzegorz Ząbek).

pos4pos5

Zawsze w górę

 Biskup Rzeszowski w homilii przypomniał dewizę życiową bł. Piotra Jerzego Frassatiego: „Verso l’alto” – „Zawsze w górę”. W przypadku Frassatiego oznaczało to ziemskie szczyty, ale nade wszystko Pana Boga. Nawiązując do biblijnej góry Tabor, z którą diecezja rzeszowska utożsamia się w czasie ŚDM (w przygotowanym na scenie Parku Papieskiego ołtarzu, głównym elementem wystroju była kopia ikony „Przemienienie Pańskie” z góry Tabor), Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej podkreślił, że słowa jakie słyszeli uczniowie – „To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie” – są wciąż aktualne. Zwrócił uwagę, że Frassati nie traktował słów Jezusa Chrystusa wybiórczo, ale konsekwentnie realizował ideały Ewangelii, także te wymagające poświecenia. Przypomniał także, że Jan Paweł II nazwał Frassatiego człowiekiem błogosławieństw. – Były one jego życiowym programem, a najbardziej błogosławieństwo mówiące o miłosierdziu. Biskup Rzeszowski odczytał też fragment orędzia papieża Franciszka na XXXI ŚDM w Krakowie, w którym Ojciec Święty stawia bł. Frassatiego jako wzór człowieka o sercu miłosiernym, wrażliwego na potrzebujących. Na zakończenie biskup Wątroba podziękował gościom za to, że wybrali diecezję rzeszowską i tutaj spędzili Dni w Diecezji. Podziękował również gościom za świadectwo wiary, radość i entuzjazm. Po homilii modlitwę wiernych odczytali młodzi ludzie w językach: hiszpańskim, angielskim, ukraińskim i polskim.

pos7pos8

pos6pos15

Nowy etap świętowania

Po Komunii św. głos zabrał Prezydent Rzeszowa – Tadeusz Ferenc. Upiększacie nasze miasto – powiedział do młodych, dziękując za obecność i zapraszając do Rzeszowa w przyszłości. Następnie głos zabrali biskupi z Francji, Filipin i Egiptu. Bądźmy dumni z naszej wiary – mówił Biskup z Filipin. Ostatnim elementem liturgii przed błogosławieństwem było posłanie. – Święto się nie kończy, ale wchodzi w nowy etap – powiedział Biskup Rzeszowski. Wyruszajcie do Krakowa. Jezus Miłosierny czeka na was. Po słowach o miłosierdziu i głoszeniu Dobrej Nowiny innym, Biskup Wątroba zakończył wyznaniem: Jezu, ufam Tobie. Posłanie zostało wypowiedziane w ośmiu językach. Gdy mówił ksiądz z Chin, zebrani zaczęli głośniej niż zwykle klaskać, ciesząc się obecnością gości z Dalekiego Wschodu.

pos9pos10

pos12 pos11

Po Mszy św. część grup od razu została przewieziona na dworzec PKP, gdzie czekał na nich specjalny pociąg do Krakowa. Niektórzy pojechali do Krakowa autokarami bądź samochodami, inni drugim specjalnym pociągiem, który odjechał punktualnie o godz. 13.50.

pos14pos13

Ks. Tomasz Nowak