Światowe Dni Młodzieży dopiero za rok, ale już dzisiaj cała machina przygotowań działa pełną parą. O tym, co już zostało zrobione oraz co jeszcze przed nami, mówili goście na konferencji prasowej 29 maja w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

Wśród zaproszonych gości był min. Jacek Cichocki przewodniczący Zespołu ds. Przygotowania Wizyty Papieża Franciszka w Polsce w 2016 r. Mówił on o pracach podjętych przez poszczególne komisje powołane do wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży.

– Zawsze najtrudniejszą kwestią, która jest głównym obowiązkiem organów państwowych, jest zapewnienie bezpieczeństwa.  Minister Cichocki zaznaczył, że szereg dużych inwestycji, takich jak budowa linii kolejowych, dworców oraz lotnisk, zostało przeprowadzonych już przy okazji Euro 2012. Ta infrastruktura zapewni odpowiedni komfort pielgrzymom, udającym się do Krakowa. Z kolei wśród koniecznych inwestycji, które muszą być jeszcze podjęte, minister Cichocki wylicza m.in. budowę dróg dojazdowych oraz remont budynków użytku publicznego, co leży w gestii gmin.

W rozmowie z dziennikarzami min. Cichocki zapowiedział też, że wybiera się na Światowe Dni Młodzieży jako pielgrzym.

Minister Jacek Cichocki (w środku) zrelacjonował stan przygotowań do ŚDM od strony rządowej.

– Ojciec Święty będzie w Polsce od czwartku do niedzieli – poinformował kard. Stanisław Dziwisz – Chcielibyśmy, by w tym czasie Ojciec Święty odwiedził inne miasta, np Częstochowę i Warszawę – dodał hierarcha.  Jak zaznaczył bp Damian Muskus, koordynator Generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM, program wizyty papieskiej będzie podany przez Watykan z co najmniej półrocznym wyprzedzeniem, choć organizatorzy spodziewają się informacji na ten temat dużo wcześniej.

Ile będzie kosztowało przygotowanie ŚDM? Na te pytanie odpowiedział ks. bp Artur Miziński Sekretarz Generalny Episkopatu:

– Koszty rozkładają się na dwa wymiary: czysto religijny, liturgiczny finansowany przez stronę kościelną oraz związany z udziałem papieża w uroczystościach państwowych, a więc spoczywające po stronie państwowej.

– W 60-70 % wydarzenie finansują sami uczestnicy, którzy biorą udział w tzw. składce partycypacyjnej. Do tego dochodzi też udział sponsorów – zauważył ks. Grzegorz Suchodolski, Sekretarz Generalny KO ŚDM.

– Gospodarze Światowych Dni Młodzieży do tej pory zazwyczaj zarabiali podczas ŚDM. – wyjaśnił bp Damian Muskus. Zyskują restauratorzy, firmy przewozowe, hotele, sklepy. Potem odprowadzane są podatki do samorządów, więc koszty poniesione na infrastrukturę i przygotowanie, nie tylko zwrócą się miastu, ale i pozostawią pewne oszczędności. To samo dotyczy Dni w Diecezjach, choć w mniejszym wymiarze.

Kolejnym wyzwaniem, o którym mówili prelegenci jest kwestia transportu pielgrzymów. Organizacja tego leży w kompetencji podzespołu, którym kieruje wojewoda małopolski Jerzy Miller. Natomiast marszałek województwa małopolskiego Marek Sowa, prowadzi rozmowy dotyczące zwiększenia taboru kolejowego.

– Trzeba będzie wypożyczać składy, które będą dowozić uczestników koleją do Krakowa – wyjaśnił bp Muskus. Dodał też, że ponieważ 800 tysięczny Kraków jest zbyt małym miastem, by przyjąć około dwóch milionów pielgrzymów (takiej liczby spodziewają się organizatorzy). W związku z tym młodzi będą rozlokowani także poza granicami Krakowa, czyli w diecezji tarnowskiej, kieleckiej i katowickiej. Maksymalny czas dojazdu pielgrzymów z miejsc noclegowych na wydarzenia centralne będzie wynosił 60 minut. Młodzi będą mieszkali m.in. u rodzin, w szkołach, remizach strażackich i akademikach. Bp Muskus dodał także, że pojawią się specjalne miasteczka ŚDM w Nowej Hucie, Błoniach Zabierzowskich oraz w okolicach Rząski.

– Jeśli chodzi o Dni w Diecezjach, to spodziewamy się 270 tysięcy pielgrzymów – poinformowała Dorota Abdelmoula z Komitetu Organizacyjnego ŚDM. Wezmą oni udział w specjalnych wydarzeniach zaplanowanych przez diecezje od 20 do 25 lipca 2016 r. Stamtąd ruszą bezpośrednio do Krakowa na wydarzenia centralne z udziałem Ojca Świętego.

Również zainteresowanie mediów tematem Światowych Dni Młodzieży jest ogromne. Udział w konferencji wzięły czołowe stacje telewizyjne i radiowe w Polsce.

Za obsługę medialną podczas ŚDM w 2016 r. odpowiedzialne będą Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) oraz Polska Agencja Prasowa (PAP). Przygotują one centrum prasowe obsługujące pracę tysięcy dziennikarzy.

– Telewizja Polska będzie oficjalnym dystrybutorem obrazu, natomiast Polskie Radio jest głównym dystrybutorem dźwięku – poinformowała prezes PAP, Lidia Sobańska odpowiedzialna za organizację obsługi prasowej z ramienia Zespołu rządowego.

– Proces akredytacji dla dziennikarzy ruszy już w lutym przyszłego roku – zapowiedział z kolei prezes KAI, Marcin Przeciszewski – obowiązywać będzie jedna karta na wszystkie spotkania z papieżem Franciszkiem.

Była to pierwsza tak duża konferencja dotycząca przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Jednak tematów dotyczących ŚDM jest tak wiele, że organizatorzy zapowiadają kolejne spotkania z przedstawicielami mediów.

Zapis audio: http://mixlr.com/audiokai/showreel/konferencja-nt-przygotowan-do-sdm/

Tekst i foto: Diana Golec