Dotknięci Miłosierdziem

7 czerwca był dniem szczególnym dla całego rejonu kolbuszowskiego – sokołowskiego, do którego wszyscy mieszkańcy, a szczególnie wolontariusze ŚDM, przygotowywali się już od dłuższego czasu. Właśnie w tę piękną, słoneczną niedzielę symbole ŚDM – krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz ikona Matki Bożej „Salus Populi Romani”  przywędrowały do naszych miejscowości. Był to jeden z najważniejszych elementów duchowych przygotowań do największego wydarzenia w Polsce, jakie będzie miało miejsce w Krakowie w 2016 roku.

11401046_10206733647998020_8244625287486786859_n

Uroczystość peregrynacji rozpoczęła się przyjęciem symboli ŚDM na kolbuszowskim rynku. Młodzież z radością przeniosła na rękach (ważący 35 kg) Krzyż oraz Ikonę(15 kg) w przemarszu do kolegiaty pw. Wszystkich Świętych w Kolbuszowej. Następnie, młodzi całego regionu wraz z księżmi koordynatorami parafialnymi wzięli udział we Mszy Świętej, której przewodniczył J.E. Ksiądz Biskup Edward Białogłowski. W czasie homilii wzywał on wszystkich, aby nie bać się dotknąć Miłosierdzia oraz pozwolić na to, abyśmy i my zostali dotknięci największą Miłością. Mszę ubogacał śpiew chóru z Państwowej Szkoły Muzycznej w Kolbuszowej I stopnia oraz międzyparafialna schola Światowych Dni Młodzieży.

10430841_10206733646117973_5953066462349217632_n

Po zakończonej Eucharystii wszyscy obecni- młodzi ciałem, ale przede wszystkim duchem, udali się w Drogę Świadków ulicami Kolbuszowej, w trakcie której wolontariusze oraz chętni mieli okazję zbliżyć się do symboli ŚDM niosąc je na rękach lub na ramionach. Przemarszowi towarzyszył radosny śpiew oraz wspólne rozważanie świadectw i czytanie Pisma Świętego. Punktem docelowym tej wyjątkowej drogi był kościół pw. Brata Alberta, gdzie każdy miał okazję indywidualnie adorować Ikonę Matki Bożej oraz Krzyż ŚDM. Całe wydarzenie zakończone zostało wspólną modlitwą, odprowadzeniem symboli ŚDM i przekazaniem ich młodzieży strzyżowskiej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Parafrazując słowa ks. Pawła Tomonia: „Kto spotkał Jezusa nie może nie ulec zmianie i być takim samym jak przed spotkaniem” – trzeba by powiedzieć kto miał okazję wziąć udział w niedzielnej uroczystości, ten zaraził się młodzieńczym zapałem do ŚDM i wiarą uczestników, a przez nie jest już tym człowiekiem. Peregrynacja symboli jest ogromny przeżyciem duchowym, którego mógł doświadczyć każdy z nas. Co więcej, nadal mamy okazję do wyjątkowego spotkania, gdyż symbole ŚDM peregrynują po całej diecezji rzeszowskiej aż do 11 czerwca. Warto przeżyć wspólnie z młodymi   z całej diecezji ten wyjątkowy etap duchowego przygotowania do ŚDM w 2016, od których dzieli nas niewiele ponad rok.

Zuzanna Salwik

Zdjęcia: Wojciech Cesarz