Piątkowy wieczór maja. Słońce jeszcze nie schowało się za horyzont, a ludzie radośniej chodzą po ulicach. Niebawem wakacje. A w ciszy kościoła, w monstrancji prawdziwy, żywy najpiękniejszy Jezus Chrystus – Król, Pan, Mistrz.

Eucharystia – czas na miłość – pod takim hasłem odbyło się kolejne spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży – Serce 2.0.
Rozpoczęliśmy od Eucharystii, podczas której koordynator rejonu ks. Paweł Ciba w kilku zdaniach przybliżył nam słowa Ewangelii. Po spotkaniu z Miłością wysłuchaliśmy konferencji. Tym razem przewodnikiem po temacie Eucharystii był ks. Paweł Smoleń posługujący w parafii Niebylec.

DSC_0140

Ks. Paweł rozpoczął od stwierdzenia, że Eucharystia jest potrzeba każdemu z nas. W zabieganym świecie (a im się jest starszym, tym więcej się ma na głowie) zawsze brak nam czasu. Często to Msza św. jest spychana na boczny tor. Niedzielna Eucharystia to nowy początek. Po trudach tygodnia zostawiam to co było, zastanawiam się co było w tym czasie złe i proszę o łaski na przyszły tydzień, tak by Bóg wyposażył mnie w to czego potrzebuję.

DSC_0145

Eucharystia jest jak kroplówka. Kroplówka ma kilka etapów. Pierwszy musi boleć – wbicie igły w żyłę. Podobnie Eucharystia musi zaboleć, człowiek musi zrezygnować z czegoś i pozornie stracić czas dla Pana Jezusa. Eucharystia to odpoczynek w ramionach Ojca. Najświętsza Ofiara zaprasza nas też do tego, byśmy zobaczyli kim jesteśmy naprawdę. Łatwo ukrywać się przed ekranem komputera, trudniej popatrzeć na siebie w prawdzie. Musze też przypomnieć sobie, że mogę prosić i powinienem przepraszam. Eucharystię trzeba uszanować poprzez swój odświętny strój, poprzez przygotowanie się do niej. Kroplówka – kropla po kropli…Może wychodzę z Kościoła i nic nie pamiętam z Ewangelii czy kazania, ale jeśli przychodzę z czystym sercem to to spotkanie coś we mnie zmienia.

DSC_0146
Kiedy poczuje, że coś jest wartościowe? Dopiero wtedy, gdy tego już nie będzie. Jeśli zależy mi na Bogu to Go potrzebuje i brakuje mi Jego obecności. Kroplówka mimo, że wygląda jak woda ma wartości odżywcze. Jeśli jesteśmy w stanie łaski uświęcającej dzięki Eucharystii nasza dusza nabiera wartości odżywczych. Dusza pożywiająca się Ciałem Boga jest odżywania. Trzeba więc uzupełnić braki – pokutą i Eucharystią.

Kto nadaje sens mojemu życiu? Nie jesteś przegrany. Twoje życie się udało. Od ciebie tylko zależy czy będziesz szedł drogą Bożą. Nawet gdy zapomnisz słów Ewangelii itd. to jedno uczucie masz zagwarantować. Bóg – Ojciec cieszy się z bliskości swoich dzieci, możesz mieć uczucie wielkiej satysfakcji z przebywania w Bożej obecności. Reszta zależy od ciebie. Trzeba walczyć o niedzielną Eucharystię, przez którą Bóg uczy nas pokory.

DSC_0149

Po wysłuchaniu konferencji uklęknęliśmy przed Chrystusem Eucharystycznym. Oddaliśmy Mu te kilka chwil, swój skrawek czasu w zabieganej codzienności.

Kolejny raz położymy swoje serce przy Sercu Bożym za miesiąc – 26 czerwca, będziemy mówić o wspólnocie. Ale przed tym wydarzeniem jeszcze jedno, bardzo ważne. 7 czerwca przybędą do nas symbole Światowych Dni Młodzieży – krzyż i ikona. To wyjątkowe wydarzenie. Zaproszenie na nie skierowane jest do każdego, kto chciałby we wspólnocie doświadczyć ogromu Bożej miłości. Miłości wiodącej przez krzyż. Znajdźmy czas dla Jezusa w to niedzielne popołudnie, zechciejmy raz jeszcze wyrazić naszą wiarę poprzez poście za krzyżem, adorację, modlitwę. Niech Strzyżów w ten dzień będzie wielką wspólnotą ludzi idących za Jezusem i Jego krzyżem. Dajmy sobie czas na Miłość.
Magdalena Maraj

DSC_0151

Jak zwykle, w ostatni piątek miesiąca w kościele farnym w Strzyżowie miało miejsce czuwanie „Serce 2.0”. Katechezę poprowadził ksiądz Paweł. Mówił o wielkim darze jakim jest Eucharystia. Porównał ją do kroplówki. Na początku boli, trzeba poświęcić swój czas, który mógł zostać przeznaczony na coś innego. I tak samo jak z pozoru lek w kroplówce wygląda jak zwykła woda, tak Bóg, pokorny wobec człowieka, pozwolił mu zamknąć się w białym kawałku chleba, nadając mu zbawczą moc. Pan cieszy się poświęconym mu czasem, cieszy się naszą systematycznością, cieszy się naszą obecnością w Jego domu. Niedziela jest nowym początkiem.

DSC_0153

Bóg przyjmuje na siebie nasze troski i daje siłę do stawiania kolejnych kroków w codzienność. Człowieka można łamać, człowiek upada… ale nie jest pokonany. Bóg stoi po jego stronie. Kiedy podczas Chrztu Świętego namaścił mu czoło, wziął za niego odpowiedzialność. Wybrał go spośród innych i dał mu takie życie, jakie jest najlepsze dla jego duszy. Tylko od człowieka zależy, czy pójdzie drogą którą wskazał mu Ojciec. Każde spotkanie z Bogiem w Eucharystii jest wielkim wydarzeniem, do którego powinno się przygotować, aby móc je odpowiednio głęboko przeżyć i doznać łask. Biblia to wielka poezja. Pełna metafor, symboli… ale przede wszystkim przepełniona miłością. Bóg miłosierny dla człowieka czeka na Jego powrót. Przez życie daje mu znaki, stawia na jego drodze ludzi, niosących świadectwo prawdziwego chrześcijaństwa. Nie tyle ważne, co ich słowa są ich czyny. Czyny płynące przez nich od Ducha Świętego. Ich wiara i dar niesienia innym prawdy, pomocy… niesienia innym życia. W białym opłatku zamknęła się historia Męki, Zbawienia i Miłości. Gdybyśmy wszyscy byli świadomi tego, jak bardzo Bóg nas kocha, cała ziemia płakałaby z radości. Trzeba tylko wsłuchać się w rytm swojego serca i próbować upodobnić go do Serca Jezusa.
Ania Salwa

 

DSC_0161