W dniach 24 do 26 kwietnia w Lipinkach odbył się drugi turnus rekolekcji dla wolontariuszy ŚDM rejonu jasielsko-gorlickiego. Młodzi ludzie przez ten czas uczyli się jak dbać o relację z Bogiem, aby służba do której się przygotowują była owocna. Pierwszego dnia w przeżywaniu rekolekcji towarzyszyła nam bł. Karolina Kózka, nie bez powodu. To ona jest patronką młodzieży, naszej diecezji, ale również jest dla nas wzorem modlitwy, czystości i pracy. IMG_20150425_122139Po oglądnięciu filmu o błogosławionej, Ksiądz przytoczył przykład młodzieńca, który chciał podążać za Jezusem, jednak nie potrafił oddać swojego majątku, tak jak On mu nakazał. My natomiast odwołując to do siebie powinniśmy zaufać Bogu i nie bać się podążać za Nim oraz wypełniać Jego Słowo.

IMG_20150425_122226Piękny, sobotni dzień rozpoczął się spotkaniem z Panem. Na porannej medytacji rozważaliśmy przykazanie miłości, zastanawiając się jakie miejsce zajmuje Bóg w naszym życiu, a dokładniej które miejsce w naszej hierarchii wartości. Kolejne konferencje głoszone przez ks. Arkadiusza i ks. Wojciecha przypominały o tym, jak ważne w naszym życiu jest Słowo Boże oraz modlitwa. Zachęcały także do wejścia w głębszą relację z Panem Bogiem oraz regularne czytanie Pisma Świętego, gdyż tylko tak, naprawdę możemy poznać Boga. IMG_20150425_150104Pomoże nam to również w dawaniu świadectwa o Nimtym, do których On poślę nas w trakcie ŚDM. Na wieczornych spotkaniach w grupach zastanawialiśmy się nad tym co oznacza służyć z pokorą. Tego dnia mieliśmy też okazję bliżej zapoznać się z inicjatywa ŚDM. Ks. Piotr podzielił się doświadczeniem ŚDM w Madrycie, w których sam uczestniczył, oglądnęliśmy również filmy poświęcone temu wydarzeniu. Ksiądz omówił także czekające nas wydarzenia: Festiwal Wiary, na który każdy z nas jest zaproszony wraz z pięcioma osobami towarzyszącymi J oraz peregrynację Krzyża. IMG_20150425_150123Ks. Tomasz uświadomił nam, że posługa na ŚDM to duża odpowiedzialność, dlatego wymaga przygotowań, ale ta posługa i doświadczenie żywego Kościoła dają wielką radość. Zachęcał również do zaangażowania i kreatywności. Dzień zakończyliśmy spotkaniem z Panem naadoracji, była okazja do zaczerpnięcia miłosierdzia Bożego oraz sakramentu pokuty.  IMG_20150425_150127Każdy z nas miał za zadanie znaleźć i przynieść na adoracje biały kamień, na którym mieliśmy napisać imię, które w jakiś szczególny sposób jest dla nas ważne. Podczas adoracji mogliśmy podejść i wyciągnąć z koszyka kamień z nowym imieniem (por. Ap 12, 17).

W niedzIMG_20150425_150135ielę posługę na ŚDM przybliżył namlider świecki – Bogusław Biały. Rekolekcje zakończyliśmy wspólną Eucharystią, na której ks. Rafał uświadomił nam, że jeśli o coś prosimy Boga to dostajemy złotówki, lecz jeśli dziękujemy to miliony. Na koniec każdy uczestnik otrzymał certyfikat, a chwilę uwieńczyliśmy wspólnym zdjęciem.

Wzbogaceni o nowe doświadczenia powróciliśmy do codzienności, która chcemy przeżywać z Bogiem. Do zobaczenia już wkrótce na kolejnym spotkaniu wolontariuszy. J

 

Karolina Bojdo

Aneta Krzeszowska