21-22 lipca 2016 r. (czwartek i piątek)
W tych dniach zapraszamy do zwiedzania naszego Miasta Rzeszowa i regionu podkarpackiego. Zachęcamy by zaczerpnąć świeżego powietrza na szlakach turystycznych. Wraz z przewodnikami PTTK można będzie poczuć klimat spędzanego czasu przez św. Jana Pawła II, który w większości te trasy przebył sam oraz ze studentami.
W tych dniach zapewniamy transport, fachowych przewodników i tłumaczy.
W zgłoszeniu będzie można zaznaczyć, którą z propozycji chcielibyście zarezerwować.
Wieczorami natomiast zapraszamy na koncerty (folklorystyczne, piosenki religijnej, młodzieżowych zespołów muzycznych itp.) organizowane w regionach w głównych miastach tj.: Rzeszów – rynek główny, Gorlice – rynek główny, Jasło – rynek główny, Kolbuszowa – rynek główny, Ropczyce – stadion miejski, Strzyżów – rynek główny.
21 lipca 2016
19.00- 22.00
19.00 – 19.40
19.50 – 20.30
20.30 – 22.00 |
Koncerty w Rzeszowie:
Kapela Podwórkowa z Dynowa
Zespół Karpaty
Zespół RATATAM |
22 lipca 2016
19.30- 22.00
19.30 – 20.00
20.00 – 20.30
20.30 – 22.00 |
Koncerty w Rzeszowie:
Dollars Brothers band
Key Story
Piersi |
Dnia 22 lipca (piątek) od ok. 11.30 będziemy gościć w kościele braci dominikanów relikwie bł. Pier Giorgia Frassatiego. Dla rejonu rzeszowskiego, kolbuszowsko – sokołowskiego i ropczycko – sędziszowskiego odbędzie się uroczysta Eucharystia o godz. 18.00. Później (dla chętnych) nieszpory i czuwanie z Frassatim. (wcześniej będzie możliwość prywatnej modlitwy przed relikwiami wystawionymi w kościele). Bądź jak Frassati!
Film o Frassatim ŚDMu, w którym o błogosławionym opowiada jego Siostrzenica Pani Wanda Gawrońska, która także odwiedzi Rzeszów.
Tymczasem zapoznajmy się z propozycją muzeów i tras turystycznych, które czekają na was!
1) Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (rozwiń)
2) Muzeum Historii Miasta Rzeszowa
(rozwiń)
– „Sześć wieków Rzeszowa” to tytuł wystawy, którą obejrzeć można w Muzeum Historii Miasta Rzeszowa. W czterech salach wystawowych prezentowana jest ekspozycja przybliżająca historię miasta i regionu, najważniejsze wydarzenia w jego historiioraz sylwetki najsłynniejszych rzeszowian i ludzi z Rzeszowem związanych.
Więcej informacji tutaj.
3) Muzeum Etnograficzne w Rzeszowie im. Franciszka Kotuli (rozwiń)
– zawiera bogate zbiory poświęcone kulturze i sztuce ludowej regionu rzeszowskiego. Muzeum posiada duży zbiór zabawek wykonanych po II wojnie światowej, kolekcję naczyń ceramicznych, narzędzi rolniczych używanych pod koniec XIX i na początku XX wieku oraz ludowych instrumentów muzycznych.Więcej informacji tutaj.
4) Muzeum Dobranocek w Rzeszowie (rozwiń)
– prezentowane są w nim eksponaty ze zbiorów Wojciecha Jamy. bok lalek z filmów kukiełkowych, w muzeum można zobaczyć różnego rodzaju przedmioty związane z popularnymi dobranockami.

Wśród nich zabawki, książki, plakaty, walory filatelistyczne, opakowania po artykułach spożywczych, kosmetykach, często jeszcze z oryginalną zawartością. Ozdobą kolekcji są oryginalne lalki z filmów m.in.:
Miś Colargol,
Miś Uszatek,
Bolek i Lolek, Koziołek Matołek, Reksio.Więcej informacji
tutaj.
5)Muzeum Diecezjalne w Rzeszowie (rozwiń)

– zawiera dzieła sztuki sakralnej, które wyszły z użycia. W muzeum znajduje się ponad 600 eksponatów. Do najcenniejszych należą: włoska, wapienna kropielnica domowa (wczesne średniowiecze), Krucyfiks (XIV wiek), rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego (XVI wiek), obraz „Chrystusa u słupa” (XVII wiek) – najstarszy i najcenniejszy zabytek, pochodzący z

1. połowy XVII wieku, figura Madonny (sprzed 1410 roku), srebrny relikwiarz św. Honoraty – rzadki przykład sztuki złotniczej epoki neoklasycyzmu, starodruk o nieustalonej proweniencji – Missale Romanum z 1745 roku, z cennymi miedziorytami wewnątrz.
6) Muzeum Łowiectwa w Rzeszowie (rozwiń)
– siedziba Muzeum Łowiectwa znajduje się w budynku Polskiego Związku Łowieckiego w Rzeszowie.

Eksponaty to dzika zwierzyna łowna. Towarzystwo Myśliwych w Rzeszowie zostało powołane do życia w 1880 roku i istnieje do dziś (jest to obecnie najstarsze Koło Łowieckie w Polsce).
7) Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie (rozwiń)

– posiada zbiory w postaci odrestaurowanych zabytkowych samochodów produkcji polskiej i francuskiej z lat 50-tych w tym m.in. samochody „Warszawa”, „Syrena”, „Citroen” oraz zabytkowe motocykle m.in. „Sokół”, „Junak” i „Jawa”. Ponadto muzeum posiada zbiory sprzętu gospodarstwa domowego i RTV z połowy XX wieku, takie jak: radioodbiorniki gramofony, żelazka, pralki itp. Znaczącą część zbiorów stanowią militaria w tym pokaźne kolekcje sprzętu i wyposażenia wojskowego oraz ryngrafów i wojskowych monet pamiątkowych tzw. „coinów”.
Więcej informacji
tutaj.
8) Podziemna Trasa Turystyczna „Rzeszowskie piwnice” (rozwiń)
– sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych obywateli miasta.
Turyści mogą też obejrzeć kopie rycerskich zbroi, wystrój dawnego sklepu, gabloty z eksponatami, znalezionymi przy odkopywaniu podziemi (butelki po alkoholu, stare gwoździe czy kołatka do drzwi. Legenda rzeszowskiego Rynku czeka na odkrycie… Czytaj więcej.Podziemna Trasa Turystyczna w liczbach:
Głębokość: 0,5 – 10 m pod płytą Rynku
Liczba kondygnacji: 3
Długość: 396 m
Liczba komnat: 15 korytarzy, 25 piwnic
Okres powstania piwnic: XIV-XVIII w.
Powierzchnia obiektu wejścia: 646 m kw.
9) Muzeum Mleczarstwa w Rzeszowie (rozwiń)
– mieści się w Zespole Szkół Spożywczych, w halach produkcyjnych dawnego budynku szkolnej mleczarni. W muzeum zgromadzono urządzenia i maszyny związane z mleczarstwem oraz archiwalne dokumenty obrazujące powstanie i działalność Spółdzielczości Mleczarskiej w Galicji, a także Krajowej Szkoły Mleczarskiej.

Czytaj
więcej.
10) Zabytki Rzeszowa (rozwiń)
11) Muzeum – Zamek w Łańcucie (rozwiń)
(17 km od Rzeszowa) – jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
We wnętrzach zamku znajdują się liczne dzieła sztuki pochodzące z dawnych zbiorów łańcuckich oraz powojennych zakupów i depozytów z innych muzeów.

Najstarsze eksponaty są częścią kolekcji tworzonej jeszcze przez księżną marszałkową Lubomirską i znalazły się w Łańcucie w 2 poł. XVIII w. Kolejni właściciele z rodu Potockich pomnażali zbiory o nowe nabytki. Dzisiaj możemy w Łańcucie zobaczyć bogate i różnorodne kolekcje malarstwa i grafiki, mebli, instrumentów muzycznych, sreber, porcelany, szkła, laki, tkanin i wspaniały księgozbiór.
Ranga rezydencji sprawia, iż Muzeum w Łańcucie przyciąga miłośników sztuki z całej Europy i nie tylko. Jest to również miejsca spotkań politycznych, gdzie wielokrotne odbywały się zjazdy prezydentów.
Czytaj
więcej.
12) Sanktuarium Matki Bożej z Jasnej Góry (rozwiń)
300 km od Rzeszowa, 3 godz. 10 min. ) – Jest jednym z ważniejszych miejsc kultu maryjnego i od setek lat, najważniejszym centrum pielgrzymkowym w Polsce. Na Jasnej Górze znajduje się obraz Matki Bożej Częstochowskiej, oraz zbiór wielu innych dzieł sztuki, najczęściej sakralnej, stanowiących w większości dary wotywne wiernych.
więcej.
13) Podkarpacki Szlak Architektury Drewnianej (rozwiń)
Drewnianej – na terenie województwa podkarpackiego to dziewięć tras o łącznej długości 1202 km. Na szlaku znajduje się 127 obiektów architektury drewnianej. Obejrzeć można m.in.: kościoły, cerkwie, skanseny, zespoły zabudowy małomiasteczkowej, dworki i pałace. Na szczególna uwagę zasługują perły architektury drewnianej wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO:

kościół w Haczowie pochodzący z XV w., zespół plebański w Bliznem z kościołem drewnianym z XVI w. i z polichromią przedstawiającą unikatową tzw. biblię plebejską, najlepiej zachowana klasyczna cerkiew typu bojkowskiego w Smolniku z 1791 r., usytuowana na wzgórzu cerkiew w Chotyńcu z unikatową figuralno-ornamentalną polichromią z 1. poł. XVIII w i cennym ikonostasem, cerkiew pw. św. Michała Archanioła z dzwonnicą w Turzańsku z polichromiami prezentującymi sceny chrztu Rusi i sceny z Ewangelii zawierające elementy lokalnego krajobrazu, wzniesiona ok. 1583 r. cerkiew w Radrużu wyróżniająca się doskonałą akustyką i oryginalnością układu.
Czytaj
więcej.
14) Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej (rozwiń)
(35 km od Rzeszowa) – obejmuje swoim działaniem rozległy obszar wyznaczony granicami zamieszkania i wpływów dwóch grup etnograficznych – Lasowiaków i Rzeszowiaków. Najważniejszą częścią zbiorów i jednocześnie ekspozycją na wolnym powietrzu, jest kolekcja obiektów architektury drewnianej zgromadzona w Parku Etnograficznym. Najstarsze z nich pochodzą z drugiej połowy XVIII w., najnowsze – z pierwszej połowy XX stulecia. Ekspozycja skansenowska, licząca dzisiaj prawie 90 obiektów, jest nadal rozbudowywana dążąc do pełnej reprezentatywności i modelu możliwie bliskiego realiom, które niegdyś towarzyszyły przedstawianym zabytkom.
Park Etnograficzny jest miejscem spotkań z ożywioną przeszłością, przestrzenią gdzie muzealia objaśniane są poprzez naturalne otoczenie lasów, łąk, sadów, ogrodów i pól uprawnych, a także poprzez działania prezentujące dawne zajęcia gospodarskie, domowe i rzemieślnicze, dzień powszedni i dzień świąteczny dawnej wsi.
Czytaj
więcej.
15) Podkarpacki Szlak Frontu Wschodniego I Wojny Światowej (rozwiń)
to szlak eksponujący najbardziej znaczące wydarzenia rozgrywające się na terenie województwa w latach 1914–1915. Główna trasa szlaku prowadzi od granicy województwa małopolskiego przez podkarpackie, aż po granicę z województwem lubelskim. Przechodzi on przez miejsca, w których pozostało wiele śladów I wojny światowej. Wśród obiektów trasy znajdują się cmentarze wojskowe czy pozostałości fortyfikacji.
Czytaj
więcej.
16) Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku (rozwiń)
(75 km od Rzeszowa, 1 godz. 30 min.)– zostało założone już w 1958 roku i pod względem ilości obiektów jest największym skansenem w Polsce. Na powierzchni 38 hektarów znajduje się 176 obiektów, w tym najnowsza realizacja „Galicyjski Rynek”. W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku prezentowana jest kultura polsko-ruskiego (ukraińskiego) pogranicza wschodniej części polskich Karpat (Bieszczady, Beskid Niski) wraz z Podkarpaciem. Poszczególne grupy etnograficzne (Bojkowie, Łemkowie, Pogórzanie i Dolinianie) posiadają oddzielne sektory ekspozycyjne, znakomicie dostosowane do fizjografii terenu.
Odtwarzając typowe układy zabudowy wsi i zagospodarowania zagród, na terenie Muzeum zgromadzono obiekty budownictwa drewnianego z okresu od XVII do XX wieku. Obok budynków mieszkalnych, mieszkalno-gospodarczych i gospodarczych, w Parku znajdują się również obiekty sakralne.Czytaj
więcej.
17) Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce (rozwiń)
!!! (70 km od Rzeszowa, 1 godz. 10 min.) – Kopalnia ropy naftowej w Bóbrce, obecnie muzeum, to otwarta w 1854 roku i nadal działająca, kopalnia ropy naftowej. Była to pierwsza na świecie kopalnia, w której wydobywano ropę naftową!!! Jej założycielem był m.in. wynalazca lampy naftowej, pionier przemysłu naftowego w Europie, z zainteresowania chemik i fizyk; rewolucjonista i działacz niepodległościowy – Ignacy Łukasiewicz.
Czytaj
więcej.
18) Muzeum Samorządowe Ziemi Strzyżowskiej im. Zygmunta Leśniaka w Strzyżowie (rozwiń)
(35 km od Rzeszowa, 40 min.) – muzeum powstało dzięki przekazaniu zbiorów muzealnych Towarzystwa Miłośników Ziemi Strzyżowskiej gromadzonych od ponad 50 lat (od 1959 roku). Zbiory muzeum stanowi kilka tysięcy eksponatów o wysokiej wartości muzealnej z następujących dziedzin: paleontologia, archeologia, historia, archiwalia, kultura materialna, militaria, sztuka oraz etnografia.
Czytaj
więcej.
19) Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie (rozwiń)
(20 km od Rzeszowa, 25 min.) – na terenie Fabryki Wódek Polmos Łańcut znajduje się jedyne w Polsce Muzeum Gorzelnictwa. Ekspozycję umieszczono w klasycystycznym, XIX-wiecznym dworku. Zaaranżowane w stylu epoki wnętrza skrywają eksponaty ilustrujące rozwój i działalność Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego, która istniała niegdyś w Łańcucie. Wśród eksponatów znajdują się historyczne butelki, maszyny produkcyjne i rozlewnicze, dokumenty, zdjęcia oraz aranżacje wnętrz. Osobna wystawa ukazuje dawne metody produkcji wódek.
Czytaj
więcej.
20) Muzeum Strachów Polnych w Sołonce (rozwiń)
(25 km od Rzeszowa, 40 min.) – jedyne na świecie Muzeum Strachów Polnych, istnieje od 1995. Jest to niezwykle barwna i trochę „straszna” galeria prezentująca strachy zdjęte z pól Podkarpacia i Beskidów oraz innych terenów Polski, a także z zagranicy (Słowacja, Ukraina). Część z nich została wykonana przez dzieci w ramach cieszącej się dużym zainteresowaniem, a organizowanej w latach 1992-2005 imprezy pt. „Straszydlisko”.
21) Bieszczady, Bieszczadzki Park Narodowy (rozwiń)
to najbardziej wysunięta w Polsce na płd. wschód grupa górska łańcucha karpackiego, położona w klinie graniczącym z Ukrainą i Słowacją. Bieszczady to dziewiczy teren, jeden z najbardziej urokliwych regionów Polski. Nieskażone środowisko, bogactwo i piękno przyrody, niewielka liczba mieszkańców. Charakterystyczny krajobraz Bieszczadów to równoległe, długie, ciągnące się z północnego zachodu na południowy wschód pasma górskie, których wysokość wzrasta z zachodu na wschód. Najwyższym szczytem Bieszczadów Zachodnich jest Tarnica (1346 m n.p.m.), najwybitniejszym – Wielka Rawka. Charakterystycznym elementem krajobrazu Bieszczad jest brak regla górnego i piętra kosodrzewiny. W najniżej położonych dolinach występuje las bukowy, bukowo – jodłowy i olszyna, na wysokości od około 600 do 1150 m w kompleksie leśnym przeważa buk z domieszką jodły i jawora, natomiast górne granice lasu tworzą karłowate buki. Wyżej rozciągają się tzw. połoniny – łąki górskie. W obrębie roślin spotykamy aż 30 gatunków charakterystycznych dla Alp, Bałkanów i Karpat Wschodnich.

Po wysiedleniu stąd mieszkańców gór Łemków i Bojków w 1947 r., teren ten zdziczał. Powstał fenomen przyrodniczy regionu – bieszczadzka kraina dolin, gdzie wokół dawnych wsi powstał krajobraz półnaturalny. Ślad dawnej działalności ludzi to zdziczałe sady, drzewa wyznaczające miejsca po domach i drogach, zbiorowiska roślinne powstałe dzięki gospodarce ludzi (łąki, pastwiska, ziołorośla). Stąd też, na terenie Bieszczad występuje roślinność i zwierzyna, które są niespotykane w innych miejscach naszego kraju. Jest to jedyne miejsce w Polsce, gdzie możemy zobaczyć węża Eskulapa. To również największe skupisko orła przedniego (5-7 par). Poza tym turyści nie powinni być zdziwieni widząc żubry, jelenie, niedźwiedzie, rysie, wilki czy żbiki. Wspomniane wcześniej lasy bukowe stanowią znakomite schronienie dla podanych wyżej zwierząt, które swobodnie mogą żyć i się rozmnażać. Bieszczady są głównie porośnięte lasem, stanowi on blisko 70% powierzchni tego regionu. Ponadto występuje tu ponad 200 gatunków ptaków m.in. puchacz, puszczyk uralski, bocian czarny, sęp. Obszary te zamieszkują także płazy (salamandra plamista, traszka górska), gady (waż Eskulap, żmija zygzakowata, jaszczurka zwinka) i owady (jelonek rogacz, biegacz zielonozłoty). Duże ssaki są dla turystów oczywiście największą atrakcją. Bez wątpienia najłatwiej zaobserwować jelenia szlachetnego, który jest ozdobą Bieszczad. Wędrując po Bieszczadach jesienią niemożliwe, aby nie usłyszeć rykowiska jeleni. Bardzo dużo szczęścia trzeba mieć, aby spotkać niedźwiedzia brunatnego, największego polskiego drapieżnika. W chwili obecnej w Bieszczadach żyje około 30 niedźwiedzi – stanowi to prawdopodobnie połową całej polskiej populacji. Nie ma obaw – zwierzęta te nie atakują ludzi, niebezpieczna może być tylko niedźwiedzica z młodymi, jeśli zostanie zaskoczona z bliska.
Część Bieszczadów chroni Bieszczadzki Park Narodowy – największy w polskich górach park narodowy. Jest tu również Ciśniańsko-Wetliński Park Krajobrazowy i Park Krajobrazowy Doliny Sanu. Obszary te wchodzą w skład Rezerwatu Biosfery UNESCO Karpaty Wschodnie. Jest tu wiele rezerwatów przyrody. Wielkimi atrakcjami są zalew w Solinie i kolejka wąskotorowa Majdan. Liczne są znakowane szlaki piesze, konne, rowerowe i narciarskie. Jest tu kilkanaście wyciągów narciarskich, najwięcej w okolicy Ustrzyk Dolnych.

Gdzie ja jestem? W Bieszczadach?! Co to ponoć wilki podchodziły tam pod same okna chałupy ? Co to ponoć kraina bez Boga i milicji, za to pełna kryjących się przed prawem i alimentami opryszków ? Ziemia krztusząca się jeszcze dymem pogorzelisk i parująca krwią po bieszczadzkiej wojnie braci, co tylko tym się różnili miedzy sobą, że jedni raz, a drudzy trzykrotnie żegnali się przy pacierzu ? W krainie , co to nawet ponoć nazwę swą wiedzie od BIESów – złych i Czadów nieco łagodniejszych, ale też wszak jednak diabłów, bo jakby tak na mapę zerknąć, to w samej rzeczy – gdzie diabeł dobranoc powiedział… Jakie tam „ponoć”?! Autor: Jerzy Janicki, Opowieści bieszczadzkie (zakapiorskiebieszczady.pl)

http://www.bieszczady.pl/
https://www.facebook.com/DzienDobryBieszczady
http://www.bdpn.pl/
22) Muzeum Podkarpackie w Krośnie
(rozwiń)
choć Muzeum najbardziej znane jest z unikatowej kolekcji lamp naftowych – największej w Europie, to w Pałacu Biskupim, w którym się znajduje, prezentowane są wystawy o różnorodnej tematyce. Muzeum szczyci się swoimi zbiorami archeologicznymi oraz największą w Polsce kolekcją współczesnego szkła użytkowego i artystycznego. Gromadzone są również zabytki dotyczące historii regionu oraz dzieła sztuki twórców związanych z Krosnem. W strukturze Muzeum funkcjonują działy merytoryczne: Archeologiczny, Historyczny, Artystyczny, Historii Oświetlenia, Historii Szkła i Przemysłu Szklarskiego oraz Oświatowo-Promocyjny.
http://www.muzeum.krosno.pl/

23) Muzeum Ziemi Leżajskiej (rozwiń)
– muzeum znajdujące się w centrum miasta Leżajska, w XVIII-wiecznym Dworze Starościńskim. Stałe ekspozycje ukazują historię, kulturę oraz tradycję Ziemi Leżajskiej na przestrzeni wieków. Jedna z ekspozycji ukazuje historię zabawkarstwa, które swoją tradycją sięga XVIII wieku. Zabawki drewniane, robione ręcznie takie jak: pukawki, fujarki, samochody, grzechotki, motyle i ptaki klaskające skrzydłami, czy dziobiące kurki i koguty są częścią stałej ekspozycji Muzeum.

Z Ziemią Leżajską związane jest również browarnictwo dlatego też jedna z wystaw stałych w MZL to Ekspozycja Browarnictwa, przedstawia historię piwa, proces jego produkcji, eksponaty związane z piwowarstwem oraz kufle, etykiety i nagrody, które zdobył leżajski browar.
http://muzeum-lezajsk.pl/
24) Muzeum w Przeworsku (rozwiń)
Muzeum znajduje się w dawnej siedzibie Książąt Lubomirskich – na terenie kompleksu pałacowo – parkowego. W budynku pałacu prezentowane są ekspozycje wnętrz pałacowych, historii miasta Przeworska i etnografii regionu. Zaś w dawnych stajniach cugowych ulokowane została kolekcja sprzętu pożarniczego, zgromadzona przez Leona Trybalskiego. Na parterze jednej z oficyn, w pomieszczeniu byłej kuchni pałacowej, mieści się sala wystaw czasowych: Galeria Magnez.
http://muzeum.przeworsk.pl/